Drodzy Czytelnicy!
Witam na łamach noworocznego wydania „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. W zeszłym roku nasze czasopismo podjęło działania proekologiczne. Przede wszystkim zrezygnowaliśmy z drukowania na zwykłym papierze na rzecz ekologicznego, wyprodukowanego w 100% z makulatury i bielonego bez użycia chloru gazowego. Dodatkowo czasopismo podczas wysyłki jest opakowane w biodegradowalną folię PLA, która nie zawiera w składzie plastiku, jest wyprodukowana z kukurydzy i może być kompostowana. Te działania mają przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów, które zanieczyszczają nasza planetę.
W bieżącym numerze kontynuujemy tematy rozpoczęte w grudniu, czyli leczenie hipodoncji za pomocą uzupełnień protetycznych oraz konstrukcje protez dziecięcych z wykorzystaniem śrub ortodontycznych. Ciekawie prezentują się również artykuł na temat możliwości wykorzystania druku 3D w laboratorium i gabinecie stomatologicznym, a także bogata w świetnej jakości zdjęcia publikacja opisująca leczenie pacjentki z zastosowaniem licówek cyrkonowych.
Zapraszam do lektury
Praca przedstawia możliwości leczenia hipodoncji w różnych grupach wiekowych z wykorzystaniem uzupełnień protetycznych. W artykule omówione zostało leczenie protetyczne dorosłych, skupiające się na wykorzystaniu protez ruchomych, protez elastycznych, mostów tradycyjnych i adhezyjnych oraz uzupełnień opartych na wszczepach śródkostnych.
Artykuł przedstawia możliwości zastosowania ekspanderów szczęki w leczeniu ortodontycznym u młodzieży i dorosłych.
W pracy opisano zmodyfikowany aparat Nance’a (modified Nance appliance, MNA) jako opcję leczenia dorosłego pacjenta z klasą II podtypu 2 (CII/2), ze zgryzem głębokim, z dojęzykowym nachyleniem górnych siekaczy i dehiscencją powierzchni twarzowej wyrostka zębodołowego nad korzeniem jednego z nich, zidentyfi kowaną za pomocą tomografi i stożkowej (CBCT). Przedstawiono wskazania do zastosowania MNA, a także krótki opis konstrukcji aparatu oraz biomechaniczną analizę efektów leczenia. Osiągnięto pełną intruzję i uzyskano kontrolę korzeni bez powiększenia ubytku kostnego. Wyniki leczenia były satysfakcjonujące.
Celem artykułu jest przedstawienie czytelnikowi zagadnień opisanych w literaturze związanych z metodą termicznego wykonywania szyn ortodontycznych i ochraniaczy stosowanych w sportach kontaktowych.
Artykuł prezentuje pięć najważniejszych kryteriów, według których można dobrać odpowiednią sprężarkę do laboratorium protetycznego.
Artykuł jest fotorelacją przedstawiającą leczenie pacjentki za pomocą licówek z dwutlenku cyrkonu.
Druk 3D jest coraz powszechniej stosowany w laboratoriach techniki dentystycznej. Popularne stają się pobieranie wycisków skanerami wewnątrzustnymi oraz metoda spieku laserowego. Artykuł prezentuje elementy potrzebne do wykonania prac za pomocą druku 3D oraz gotowe prace.
W leczeniu protetycznym pacjenta ważne jest uzyskanie danych dotyczących okluzji przy użyciu łuku twarzowego i precyzyjne ich przeniesienie w pracowni protetycznej do artykulatora w celu zrealizowania prawidłowej artykulacji dynamicznej w warunkach indywidualnych.
Rok 2021, mimo że był drugim rokiem pandemicznym, dla naszej redakcji był również bardzo pracowity. W skrócie prezentujemy nasze ubiegłoroczne osiągnięcia.